Pielgrzymka wielkopostna
07-03-2018

7 marca 2018 około 1200 maturzystów z opiekunami i alumnami kieleckiego seminarium, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety, odbyło pielgrzymkę wielkopostną na Jasną Górę, zawierzając Maryi Częstochowskiej maturę i swoją przyszłość.

Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie wraz z wychowawcami:

• 3a – Maria Kot (w zastępstwie za Anastazję Kośmider),
  • 3b – Sabina Chechelska,
  • 3c – Agnieszka Maciąg–Wojtanowska,
  • 4ER – Anna Krempińska,
  • 4H – Alicja Garus (w zastępstwie za Magdę Prusicką),
  • 4L – Jolanta Tompolska (w zastępstwie za Bartosza Grudnia),
  • 4i – Grzegorz Ryński.

W tym dniu była z nami także pani wicedyrektor Renata Guździk oraz nauczyciele: Robert Wójcik, Marcin Bielecki, Aldona Nawrot i ks. Andrzej Ligenza. Organizatorem pielgrzymki był ksiądz Leszek Wójcik.

W tym roku pielgrzymce towarzyszyło hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W pielgrzymce uczestniczyła młodzież z naszej szkoły oraz innych 17 szkół z terenu diecezji kieleckiej. ”Jest to propozycja dla młodzieży i wszystkich troszczących się o wychowanie religijne młodego pokolenia” – powiedział ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył bp Andrzej Kaleta. W homilii biskup rozważał motyw wchodzenia na górę, który jest obecny w duchowości. Ma on zarówno ewangeliczne, jak i codzienne, powszechne konotacje. Biskup mówił o drodze, którą już przeszli młodzi ludzie i która jest jeszcze przed nimi, a Jasną Górę nazwał symbolem wchodzenia na „duchową górę i patrzenia w przyszłość”. Zauważył, że w pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej wpisuje się symbol człowieczeństwa w drodze. Zachęcił młodych ludzi do naśladowania Chrystusa, który całe życie był w drodze i zawsze – dla ludzi i z ludźmi.

W programie pielgrzymki maturzystów, oprócz Mszy św., była także Droga Krzyżowa wokół Wałów Jasnogórskich, powadzona przez bp. Andrzeja Kaletę oraz akt zawierzenia Matce Bożej. Klerycy seminarium, towarzyszący maturzystom składali świadectwa o swej drodze do kapłaństwa. Dość przewrotnie zapowiedział swoje wystąpienie alumn Dawid Dzienniak, tytułując je: „Nie zostanę księdzem”. – Gdy byłem uczniem w Szczekocinach, wszyscy mówili, że na pewno będę księdzem, co wzbudzało we mnie przekorę i wcale tego nie chciałem. Ale pod wpływem jednego z księży zdecydowałem, że to droga dla mnie i na niej trwam – mówił młodzieży.

Podczas wydarzenia była także okazja do spowiedzi w bazylice, z której skorzystało wielu uczestników pielgrzymki.

• Anna Krempińska